10 rád, ako vyberať architekta

Ako vyberať architekta? Plánujete rekonštrukciu bytu, chcete si vymyslieť nový dom alebo potrebujete "len" navrhnúť záhradu alebo koncept? Najjednoduchšie je zveriť túto činnosť do rúk odborníka. Hľadanie architekta nie je jednoduchou, ani lacnou záležitosťou. Navyše človek má takú úlohu len párkrát za život, preto sa spoliehať na skúsenosti príliš nedá. Ponúkame vám návod, ako vyberať architekta, ako postupovať pri hľadaní architekta.

1. Kde hľadať? ´
V tomto vám pomôže stránka profesijnej organizácie Slovenská komora architektov (www.komarch.sk), prípadne magazín Archinet.sk, kde nájdete zoznam architektov. Vyberať by ste tam mali nielen podľa špecializácie, ale aj podľa regiónu. Dobrý architekt bude chcieť vašu nehnuteľnosť niekoľkokrát navštíviť a cestovanie zo severovýchodného Slovenska do Galanty by vás prišlo na nekresťanské peniaze. 

2. Súkromné výberové konania 
Zo zoznamu architektov alebo štúdií si vyberte alebo nechajte odporučiť viac mien. Pozrite sa na internetové stránky na ich realizácie. Každý má iné cítenie a rôzni ľudia považujú rôzne veci za krásne. Dôležité nie je meno, ale rovnaké názory. S dvoma až troma architektmi si dohodnite osobné stretnutie, tie prvá sú zadarmo. Tam si overte, či podobná zhoda názorov panuje aj na strane odborníka. 

3. Spíšte si požiadavky 
Dobrý architekt vás prinúti zamyslieť sa nad vlastným bývaním a životným štýlom. Už na prvé stretnutie si so sebou môžete priniesť plánik objektu a tiež požiadavky, čo očakávate - zvlášť, je dobré mať prehľad o nadštandardných požiadavkách ako sú sauna, bazén, herňa s gulečníkovým stolom, typ vykurovania. Povedzte odborníkovi, či chcete nízkoenergetický alebo pasívny dom. Nezabúdajte na rozvody telefónu, internetu a televízie po dome, napojenie domácich spotrebičov do siete, klimatizáciu a podobne. 

4. Žiadajte referencie 
Rozhodne si od architekta vypýtajte kontakt na bývalých klientov a choďte sa pozrieť do bytu alebo domu, ktoré robil. Môžete tak získať cenné informácie, ako sa s architektom spolupracovalo aj ako sa v ich dome býva. Je to síce pomerne náročné a výber vám spravidla zaberie niekoľko týždňov, ale nepodceňuje ho. Všetky ďalšie zmeny a úpravy sú totiž oveľa drahšie. 

5. Návšteva musí byť 
Druhá schôdzka s architektom či dizajnérom by mala byť na pozemku, kde budete stavať alebo v byte, ktorý chcete rekonštruovať. Tam sa dohodnete nielen na spolupráci, cene, ale taktiež na rozsahu služieb. 

6. Koľko peňazí máme? 
Dôležité je tiež vedieť, koľko ste ochotní a schopní do rekonštrukcie či stavby investovať. Bez týchto podkladov vám nevyjde v ústrety ani ten najlepší odborník. A tiež by ste mali vedieť, čo všetko od architekta chcete. 

7. Čo za to? 
Vopred si dohodnite honorár, ktorý architektovi za odvedenú prácu zaplatíte. Podľa odporúčaní Slovenskej komory architektov by sa mala pohybovať v rozmedzí od štyroch do siedmich percent, ale nie je to záväzné. Konečnú výšku ovplyvňujú služby, ktoré si objednáte. Tu môžete navrhnúť, že si sami zariadite všetky rokovania na úradoch. Tým sa samozrejme cena zníži a nijako sa to neprejaví na kvalite stavby. 

8. Platobný kalendár 
Pred podpísaním zmluvy si stanovte aj výšku preddavkov, tie sa spravidla pohybujú od desiatich do štyridsiatich percent z celkového honoráru. Záleží na dohode oboch strán. Niektorí architekti potom delia platby na niekoľko častí podľa odvedenej práce. Okrem zálohy sa tak platí po spracovaní štúdie, projektu alebo ohlásení stavby alebo získaní stavebného povolenia. 

9. Stavebná firma 
Ak chcete, môžete si nechať odporučiť aj stavebnú firmu, s ktorou má ateliér dobrú skúsenosť. Pred konečným výberom by ste si opäť mali urobiť súkromné "výberové konania" z viacerých záujemcov. 

10. Stavebné materiály 
Každý preferuje určité materiály, štýl života a určite aj minimálne náklady na prevádzku domu alebo bytu. Nezabudnite preto architektovi povedať svoje predstavy. 

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA Foto: www.wikipedia.com