Apartmán Voltaire

Apartmán Voltaire
"Láska je najsilnejšia zo všetkých vášní, lebo útočí zároveň na hlavu, srdce i telo." - povedal raz Voltaire. S troškou fantázie a vtipu si tento výrok môžeme interpretovať aj ako lásku a umelca k architektúre, ktorá útočí na užívateľa. Možno práve preto dostal predmet našej aktuálnej témy názov po slávnom filozofovi - Apartmán Voltaire je totiž nadmieru zaujímavým a mnohostranným projektom. 
 
Uskutočnenie relevantného mestského bývania v širšom centre Paríža, s názvom "apartmán Voltaire" v priemyselnej budove z 20. rokov minulého storočia je vyzývavá úloha aj pre skúseného odborníka, no architektonická kancelária SABO projekt to zvádla brilantne. Pôvodných 81 betónových štvorákov zostalo priznaných a otvorených, stačil iba malý trik, ktorý dokázal veľkolepo definovať potrebné priestory na spokojné bývanie. Týmto rafinovaným riešením sa stal centrálny ostrov, ktorý svojou hmotou pôsobí ako veľký kus nábytku, ale pritom dokáže tvarovať celú škálu funkcií a priestorov bez jedinej priečky. Externe referuje vstupnú halu a obývačku, vnútorne účelne upravuje súkromné priestory. Okrem toho, že slúži ako obal pre privátnu scénu domova, má aj využitie smerujúce navonok. Vďaka perforáciam po obvode poskytuje potenciál pre vytvorenie rôznorodej svetelnej atmosféry. Technicky je kubus riešený ako ľahko montovateľná kovová konštrukcia, ktorá je obložená manipulovateľnými hliníkovými plechmi. Tieto panely sa dajú úplne zatvoriť alebo otvoriť, čiastočne uzatvoriť alebo podsvietiť podľa potrieb užívateľov. 
 
Sme celkom presvedčení, že takéto kompaktné riešenie súkromných častí bývania je maximálne inteligenté a praktické. Nepochybne nám výrazne ušetrí miesto pre ostatné spoločenské priestory, čo ocení každý mestský obyvateľ. Konceptuálne tiež výborne sadá do kontextu, historické a materiálové kontrasty sú efektné a žiadané vo svete dizajnu. Rovnakou pozitívnou zvláštnosťou je nedotknutý nahý betónový strop - pôsobí trochu surovo, ale sochársky. Otázkou zostáva, prečo ostrov dostalo  jadro matnú zlatú farbu a takýto tvar a rytmus perforácie. Alebo to je modul vyrobený na mieru, ktorý sa stane novým veľkomestským trendom?

Zdroj: homeworlddesign.com

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA