Bratislava Design Week

Bratislava DESIGN WEKK od 7. do 11. júna!

Blíži sa prvý letný mesiac. Cítime sa slobodnejší, kreatívnejší, pripravenejší na spontánne dobrodružstvá. Aj tento rok máme na výber spomedzi nespočetných festivalových akcií, ktoré nám zaručia príjemnú socializáciu, nové zážitky, nevídané umelecké dojmy - obohatia našu myseľ, zmysly, cítenie a zoznam príbehov, ktoré sa stávajú našími osobnými legendami.
 
Výbornou inšpiráciou pre štart tejto sezóny je napríklad Bratislava Design Week . Je to originálna séria podujatí, ktorá hľadá prepojenie medzi umeleckými žánrami a realitou. Dni intenzívneho dizajnu a umenia budú mať otvorené brány od 7. do 11. júna. Tento medzinárodný festival súčasnej tvorby píše históriu už od roku 2009 a má partnerské vzťahy s podobnými eventmi v okolitých štátoch. Pozornosť venuje predovšetkým domácej scéne, pod svetlami reflektorov sa prezentuje výber najkvalitnejších výrobcov, predajcov, dizajnérov, nezávislých značiek, študentov dizajnu, experimentálneho dizajnu a módy. Zo vzrušujúceho programu sme si pripravili eklektickú európsku ochutnávku.

Obsah:

Inšpiratívnu ukážku zo svojho repertoáru predstavuje dizajnér milánskeho pôvodu Guglielmo Poletti, ktorý skúma limity materiálov. Jeho experimentácia sa zameriava na funkčnosť kúskov nábytku, pričom ich hmota je zredukovaná na minimum. Týmto poukazuje na ich krehkosť a pevnosť zároveň. Poletti má veľký úspech aj v rodnom kraji a pre nás, okrem výstavy, má pripravenú aj zaujímavú prednášku
Francúzsky zástupca Samy Rio svoje pokusy s materiálmi zaostruje na bambusové drevo. Dizajnérske delikatesy z jeho dielne stelesňuje napríklad reproduktor alebo aj susič vlasov, ktoré nestrácajú svoju funkčnosť, ale elegantne poukazujú na možnosti pestrého využitia prírodného materiálu vo svete plastu. Jednoduchosť a praktickosť objektov získali nielen priazeň užívateľov, ale aj medzinárodné ocenenia.
Za veľký španielsky talent sa považuje Jorge Penadés, ktorého dielo je vystavené dokonca v stálej zbierke Vitra Design Museum. Myslí alternatívne, vytvára nové dizajnérske procesy - vo svojej tvorbe angažuje napríklad odpadovú kožu. Jej stláčanie a lepenie vzniká úplne nový, špecifický materiál, ktorý vytvára efektnú štruktúru na povrchu. Takto pridáva dizajnérsku a estetickú hodnotu zrkadlám, svietidlám a ďalším interiérovým doplnkom. 
 
V neposlednom rade nám venuje možnosť nazrieť do svojej tvorby aj Holanďan Sander Wassink. Tento úspešný umelec sústreďuje svoju pozornosť téme recyklovateľnosti - dáva druhú šancu materiálom, povrchom a objektom, ktoré patria minulosti. Jeho predstavy o estetike a hodnotách nepramenia v nových formách, ale príležitosť pre tvorenie a šírenie krásy vidí v nedokončených alebo polo-rozpadnutých celkoch. Wassink svojou nekonvenčnosťou a energickosťou rád víri vody ľudského vnímania, pripravil nám špeciálnu inštaláciu a prednášku o svojich myšlienkach.  My už máme nakopnutú fantáziu, stretneme sa na Bratislava Design Week!
 
             guglielmopoletti.com
             samyrio.fr
             jorgepenades.com
             sanderwassink.nl
 
Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA