BÝVANIE V KOSTOLEO Angličanoch je známe, že majú podstatne liberálnejšie zmýšľanie ako iné národy. Nasvedčuje tomu aj prerábka kostola na krásny a moderný dom, ktorá je snáď možná len v tomto štáte. Aspoň teda je dosť ťažké si predstaviť, že by k niečomu podobnému došlo na Slovensku. Kostol a túto „svätokrádež“ majú na svedomí architekti zo  Gianna Camilotti Interiors.  Istotne to pre nich bola veľká výzva, ktorej sa však zhostili so cťou. Výsledok je skutočne fascinujúci. Kostol a jeho priestor je totiž dokonale využitý, funkčný a plný svetla a krásnych detailov. Našťastie sa dom nesnaží tváriť, že kostolom nikdy nebol. Základná myšlienka a koncepcia je zachovaná a pôvodné črty ostali nedotknuté. Prestavba bola realizovaná s dôkladným prihliadaním na zachovanie pôvodných čŕt kostola.

Architekti z tejto skutočnosti vyťažili a naplno využili dispozície starého pôdorysu. Prejavilo sa to hlavne v interiéroch, v ktorých vznikli jedinečné dekorácie navodzujúce čarovnú atmosféru. Ide ale o unikátny a veľmi zaujímavý projekt, ktorý by napríklad na Slovensku určite nebol prijatý pozitívne. Využívať existujúce stavby a dodávať im novú funkciu a zmysel nepovažujeme za ponižujúce. Práve naopak, je výzvou pustiť sa do rekonštrukcie niečoho netypického rozmermi, rozložením miestností, atmosférou. Architekti, ktorí sa do projektu redizajnu stavby kostola pustia musia rátať v prvom rade s veľkosťou priestoru, ktorý ponúka neuveriteľné možnosti. Ďalej je to výška stropov, s absenciou priečok, s akustickými vlastnosťami a tiež celkovým stavom podláh či fasády sakrálnej stavby. 

Na svete je stále viac a viac opustených budov, ktoré začínajú slúžiť ako netypické bývanie pre rodiny, ktoré túžia po neštandartnej, špeciálnej atmosfére. Jedným z takýchto pôsobivých bývaní je aj bývanie v kostole. Je to pomerne kontroverzný krok, no treba si uvedomiť, že ide o nevyužité a zaostalé kostoly, ktoré prerobili a dali im funkčnosť a myšlienku...a vonkoncom nový život! Zdroj, Foto: freshome.com

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA