Betónové hodiny Clockies

Clockies
V súčasnej dobe funuguje všetko digitálne. Nápady, návrhy, koncept, proces, detaily... celý vývoj práce, ktorý vykonávame sa odohráva dlho vo virtuálnej podobe, až sa dostane do štádia, keď sa z projektu stáva niečo hmatateľné. Ak nám dlhočízne klikanie a čakanie na výsledok nevadí - žiaden problém. Ak túžime po fyzickej podobe nášho kreatívneho myslenia, tak spokojní so sedením za počítačom teda nebudeme. 
 
Podobným spôsobom by sa dal charakterizovať príbeh  tímu konštruktérov, dizajnérov a architekta, ktorí sa rozhodli pre priamy kontakt s hmotnením svojich nápadov. Potrebovali totiž protiváhu k fiktívnym výtvorom, mali nutkanie pracovať s hmotou, začať aj dokončiť vlastný produkt - hľadali prienik dizajnu, technológie, technickej precíznosti a konštrukčného riešenia. Po pár debatách pri pivku sa teda zrodili  betónové hodiny s názvom Clockies.
 
"Prečo práve betón? Je to totiž živší materiál ako sa na prvý pohľad môže zdať. Odlejeme ho tisíckrát a dostaneme tisíc rôznych vzorov, odtieňov, obrazcov, bublín, lunkrov. A táto nepredvídateľnosť a živosť je na ňom strašne krásna. Nič očakávané. Samozrejme, vieme čo nám z formy vypadne, ale nikdy nie na 100%. Ten pocit istej nekontrolovateľnosti je fantastický.  
 
Primárne inšpirácie pochádzajú z povrchu Mesiaca: drobné krátery, škrvny, priehlbinky s dokonalými nedokonalosťami s jednoduchým kruhovým tvarom. Tvar zostal zachovalí, no povrch je magicky premenlivýVeľmi zaujímavý a dôkladný je výber materiálov a ostatných komponentov. Vlastnosti produktov Clockies sú dosiahnuté vďaka kremičitým pieskom ťažených v Čechách, bielemu vysokokvalitnému cementu z Belgicka, filtrovanej vode, pigmentom a výstuže. "Betón totiž rád praská, obzvlášť v tenkej vrstve a stačí málo a z jedných hodín sú dve. Preto naše výrobky vystužujeme tak, že aj po páde na zem zostanú celé a bez ujmy. Na pohon hodín používame špičkové hodinové strojčeky z Nemecka, ktoré sa vyznačujú takmer nepočuteľným chodom –  táto podmienka zohrávala kľúčovú rolu. Samozrejme, že sa dajú zohnať lacnejšie z Číny, ale skutočne hlasno tikajú, a to sme nechceli.” Medze sa dizajnu ručičiek nekladú, tvorcovia ich totiž vyrábajú sami, z rôznych materiálov pomocou lasera. Tešíme sa na elegantné betónové prekvapenia.

Zdroj: www.clockies.eu

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA
Clockies
Clockies
Clockies