Dobrého grafického dizajnéra robí týchto 6 elementov

Ako rozpoznať rozdiel medzi priemerom a skutočne brilantným umelcom?

Veľa jednotlivcov si myslí, že preto, že sedí za počítačom hodiny, hrajúci sa s najnovšou verziou Photoshopu alebo InDesignu, to boli práve oni, ktorí boli vybraní ako “veľkí umelci” bohom Dizajnu. Tak jednoduché to veru nie je. Dizajn je špecifický životný štýl. Môže ho žiť len skutočný umelec, ktorý žije a dýcha vo svete umenia a kreativity. Netreba to brať zase tak, že musíte spať so stojanom na kreslenie na vašom nočnom stolíku, ale dosiahnutie titulu “dobrý grafik” zahŕňa určitú obetavosť a silu mysle.

gd5Vzdelávanie- Učenie nekončí po dokončení strednej alebo vysokej školy. Žiadny diplom nebude nikdy dostačujúci na to, aby vás udržal na priečke talentovaného návrhára navždy. Štúdium, výskum a prieskum – to sú tri veci, ktoré je potrebné urobiť, aby ste neustále držali krok s dobou – najmä na tak rozmanitom trhu. Cestujte, čítajte, zúčastňujte sa na rôznych podujatiach–tu máte šancu stretnúť sa s ďalšími návrhármi, porozpravať sa a vziať si od nich nejaké skúsenosti! Nech robíte čokoľvek, vedzte, že je to ďalší krok k tomu stať salepším.

Umelecké schopnosti- Niektorí hovoria, že sa narodili s vrodenou schopnosťou vytvárať majstrovské diela. Iní hovoria, že je to niečo, čo sa treba naučiť. Ktorákoľvek možnosť to je, nezáleží na tom. Kľúčom k úspechu je, aby ste sa uistili, že ako grafický dizajnér, budete mať znalosť farieb, kompozície a typografie. Či už ste sa narodili s umeleckým okom, alebo ste ho získali postupne, je dôležité využiť a zahŕňať každý z týchto kľúčových umeleckých prvkov do všetkých vašich prác.

gd3Poznaj svojhe nástroje- Mohli by ste byť najväčší umelecký génius na svete, ale ak vám chýbajú potrebné odborné znalosti s najnovšími nástrojmi tvorivej produktivity a softvéru, nedotiahnete to príliš ďaleko. Photoshop, Illustrator, InDesign Quark, Flash a CorelDRAW. Tieto programy sú neustále aktualizované, a je nutné držať krok s ich najnovšími verziami. Ak nie ste oboznámení s nimi, pamätajte: “Cvičenie robí majstra.” Urobte si čas na preskúmanie všetkých funkcí, ktoré každý program ponúka. Pozrite si tutoriály, ktoré sa dodávajú so softvérom. To vám ušetrí čas, ktorý strávite pricházaním na to, ako to všetko funguje, takže sa môžte rýchlo pustiť do práce a začať tvoriť!

gd1Poznaj priemysel a trh- Úplne prvá vec ktorú treba pochopiť v tomto odvetví, je výrobný proces. Napríklad, ak vytvárate marketingové brožúry pre klienta, musíte vedieť, ako budú tlačené, vyrábané a distribuované. Bez tejto znalosti, môžete byť nakoniec vy z konečného produktu, ktorý nie je v najlepšej kvalite sklamaní. Ďalej je nutné pochopiť, prečo ste navrhli práve dizajn, ktorý ste navrhli. Položte si nasledujúce otázky pri navrhovaní: Čo je cieľom tohto konkrétneho dizajnu? Aký to bude mať vplyv na môjho klienta? Aj keď to môže vyzerať pekne, alebo dokonca jedinečne, pokiaľ to nie je odovzdávanie informácií konkrétnej skupine ľudí, nebude to mať vačšiu hodnotu ako obyčajný papier. Pracovná znalosť biznisu, marketingu a dokonca aj financií sú aspekty dizajnu, ktoré vám nielen pomôžu pri uspokojovaní potrieb klientov, ale taktiež vás dostanú do popredia!

Pristupujte k práci zodpovedne- Dajte si na svojich prácach záležať! Hoci väčšinu času práce ktorú robíte je pre niekoho iného,neznamená to, že nie je vaša. Vaša práca je odrazom vás ako dizajnéra a ako ľudskej bytosťi. Skúste sa stať známym a spoľahlivým dizajnérom, ktorý prináša kompletný balíček – ten, ktorý využíva svoje najlepšie schopnosti a spĺňa všetky potreby vašich klientov. Musíte si byť tiež vedomí skutočnosti, že dizajn je forma umeleckej komunikácie. I keď to nemusí vždy zahŕňať hlas alebo slová, vaša práca by mala byť ako posolstvo určené verejnosti. Úprimná správa, ktorá sa dostáva von cez váš čistý dizajn je to, čím náš priemysel a trh žije a môže sa naň spoľahnúť.

gd4Navrhujte chytrejšie - Aby bolo možné navrhovať chytrejšie, existuje niekoľko prvkov, ktoré je potrebné vylepšiť. Najjednoduchší spôsob, ako sa naučiť, je od iných návrhárov a umelcov. Pre umelcov je úplne normálne použiť jeden druhého ako inšpiráciu, aby sa učili rásť. Je v poriadku požičiavať si nápady – len sa treba uistiť, že taktiež pridávate aj svoje nápady, pridávate do tvorby kúsok seba a stále sa zlepšujete. Vaša práca by nikdy nemala byť prácou niekoho iného. A hlavný faux pas priemerného grafického dizajnéra je nadmerné používanie grafických prvkov. Či je to písmo alebo zbytočné používanie farieb a efektov. Skvelý dizajn je väčšinou ten minimalistický. Vždy pamätajte, biely priestor je váš priateľ! Naša spoločnosť disponuje stále novými trendmi dennodenne. Je dôležité, aby každý návrh evokoval pocit nadčasovosti. Dobrý dizajn môže byť trendy, ale skvelý dizajn je dlhodobý a môže prežiť na akomkoľvek trhu a v akejkoľvek spoločnosti. V neposlednom rade, šikovný návrhár by mal byť aj marketingový génius. Taký môže napojiť na skúsenosti predošlých zákazníkov a predvídať, čo očakávajú od konkrétneho dizajnu. Väčšina návrhov je vizuálne lákavá a veľmi dobre padnú do oka každodenným okoloidúcim.

Zdroj: Jakub Košša (shworthcreative.com)