Dom a ateliér v jednom – Zen Houses

Ostro sledovanú Českú cenu za architektúru získal obytný a pracovný dom Zen Houses od architekta Petra Stolína. Do prvého ročníka súťažnej prehliadky Českej komory architektov sa prihlásilo 475 realizácií z posledných piatich rokov.  Každý z dvojice domov má šírku iba tri metre. Napriek tomu nepôsobia stiesnene. Zen-Houses spája bývanie a pracovný priestor pre svojich tvorcov - architektov Petra Stolína a Alenu Mičekovú. Liberecké „dvojčatá“ na prvý pohľad vynikajú konštrukčne oddelenými objektmi pre odpočinok a pre prácu. Sú výnimočné ojedinelým konceptom založeným na čo najjednoduchšej forme bývania. Sú vzdušne a pôsobia otvorene. 

Porota premiérovo vyhlasovanej súťaže sa vo svojom hodnotení netajila tým, že zo stoviek posudzovaných diel Zen Houses vynikal nad všetkými ostatnými. „Jednoduchý, ekonomický a nenáročný projekt je charakterizovaný špecifickosťou svojho umiestnenia, schopností na toto prostredie reagovať, svojou unikátnosťou, aj vytrvalou snahou provokovať a sebaisto skúšať nové princípy aj za cenu prípadných chýb. Vďaka tomu všetkému Zen Houses dokázal uspieť a bezpochyby tak ide o vynikajúci dielo, o stavbu so skutočnou ambíciou pokúšať hranice a stať sa vzorom pre mnohých z nás." 

Vidiecky dom navrhol architektonický tandem ako dva oddelené priestory. Jeden je určený pre bývanie a druhý pre prácu. Pravouhlé tvary odľahčuje veľký strom medzi nimi. Porota sa domnieva, že pri tomto projekte sú základné podmienky pre život riešené experimentom, v ktorom sa prelínajú hranice medzi verejným a súkromným, bývaním a prácou. „Dom využíva priemyselné komponenty, ktorých aplikácia je veľmi efektívna a zároveň zábavná, často hraničí s úrovňou fetiša. Interiéry oboch domov sú realizované v zredukovanej a základnej palete materiálov - drevotrieskovými doskami, drevenými trámami, preglejkou, surovým kovom a gumou. Dokazuje to, že tá najlepšia architektúra nemusí byť ani zďaleka najdrahšia.“

Zdroj: www.stavebnictvoabyvanie.sk

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA