GANTlights – svietidlá inšpirované architektúrou


Architektúra má veľa tvárí a je nevyčerpateľnou múzou ľudstva, dokáže byť inšpiráciou pre rôznorodé abstraktné aj konrétne smery. Nie je nezvyčajné vidieť súčasné stavby alebo tie z minulých stáročí na výstavných fotkách a maľbách, veľakrát vytvárajú pozadie pre filmy, alebo sú použité ich detaily v inom odvetví.

Dnes si posvietime na mladého produktového dizajnéra a jeho tvorbu, ktorá dokazuje, že aj interiérové doplnky, akými sú svietidlá, môžu byť inšpirované nápadmi zo stavebného priemyslu. Stefan Gant je zakladateľom nemeckej handmade platformy GANTlights a tiež viacnásobným držiteľom rôznych európskych cien pre produktový dizajn. Predovšetkým sa venuje rozvíjaniu svojho remesla a produkcii výrobkov, s ktorými majstrovsky predstavuje kompatibilitu svietidiel a architekúry.  Od roku 2012 berlínska spoločnosť GANTlights iluminuje svet spôsobom, ktorý svojou remeselníckou hodnotou špecificky obohacuje výber produktov do vnútorných priestorov.  Tieto umelecké kúsky sa relatívne rýchlo rozšírili a majú rôznorodé referencie už po celej Európe - sú stredobodom pozornosti v populárnych butikoch, kaviarňach a reštauráciach. To skratka znamená, že kvalita je odskúšaná a zdá sa, že stojí za to. Nuž, živo si vieme predstaviť úspech GANTlights aj v domácom prostredí - celkom iste by rozsvietili aj náš interiér - a to aj v estetickom slova zmysle. 
 
Podľa autora, cieľové produkty vznikali procesom experimentovania s geometrickými tvarmi a rôznymi materiálmi. Myslíme, že výsledná kolekcia svietidiel je nadpriemerne vydarená séria týchto “pokusov" a pôsobí ako elegantná minimalistická súhra hmôt. Použité kombinácie materiálov, betónu, masívneho dreva, porcelánu a kovu spolu dosahujú nadčasovosť - zriedkavú kvalitu súčasnej epochy. V ponuke nachádzame zväčša visiace, nástenné a stolné svietidlá, no v dielni žiari aj módny doplnok - náhrdelník, ktorý má pridanú 24karátovú hodnotu. Je aj možnosť navrhnúť si svietidlo s vlastnou kombináciou ponúkaných materiálov a bude takto vyrobené presne podľa predstavy a vkusu zákazníka. Priznávame sa, my by sme srdečne prijali takéto originálne dielo.
 
Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA