Haus 37 m

HAUS 37 M

HAUS 37 M v rakúskom Vorarlbergu dostal meno podľa svojich neobvyklých proporcií, invenčné a atypické riešenia sa však pri jeho tvare ani zďaleka nekončia.Logická originalita: tvar rodinného domu s dĺžkou až 37 m vychádza z proporcií pozemku a požiadaviek majiteľov, grafických dizajnérov, ktorým mal poskytnúť nielen domov, ale aj priestor na prácu. Vnútro dlhého štíhleho hranola s čistými líniami je usporiadané ako sústava na seba nadväzujúcich miestností, ktoré na oboch stranách ukončujú veľkorysé otvorené priestory. Bývanie mladej rodiny a grafické štúdio sú sústredené pod jednou strechou, a zároveň jednoznačne oddelené – jasnú hranicu tvorí vstupná časť s parkovacím miestom a krytá terasa na poschodí nad nimi. Štíhly dlhý hranol s čistými líniami kontrastuje s okolitou zástavbou medzi obcami Schattenwald a Rheinauen vo Vorarlberger Rheintal v západnej časti Rakúska.

HAUS 37 M vychádza z proporcií pozemku a požiadaviek na jeho využitie. Architekt Juri Troy zvolil tradičnú drevenú stĺpikovú konštrukciu vyplnenú ekologickou tepelnou izoláciou z fúkanej celulózy. Moderný drevený materiál s výnimočnou estetikou – masívne dosky lepené z drevených profilov – tu plní nielen konštrukčnú funkciu stropov, ale ovplyvnil aj vzhľad interiérov v celom dome. Výraznú štruktúru dreva potom architekt decentne doplnil hladkými bielymi stenami zo sadrokartónu a podlahou z brúseného anhydridového poteru. Dve strany jedného domu. Na jednom konci domov mladej rodiny, na druhom grafické štúdio – obom funkciám domu doprial architekt náležitý priestor a čo najkrajší výhľad. Atypická fasáda je odkazom na profesiu majiteľov – je vytvorená z polyetylénovej siete, ktorá sa môže ľubovoľne využívať a pretvárať ako reklamná plocha.

Krása jednoduchosti

Podlaha z brúseného anhydridového poteru, nabielo vymaľované steny a stropy z jedľového dreva upraveného len olejovaním – striedma kombinácia materiálov v ich prirodzenej farebnosti a v spojení s prostým, funkčným zariadením vyznieva neobyčajne pôsobivo. Pri ďalšom originálnom prvku – fasáde – inšpirovala Juriho Troya profesia obyvateľov domu. Polyetylénová sieť antracitovej farby sa môže ľubovoľne využívať a pretvárať ako reklamná plocha. Ani nezvyčajné – nepravidelné – rozmiestnenie okien v dlhších stranách drevostavby rozhodne nie je dielom náhody či estetickou formalitou. Veľkosti, formáty aj umiestnenie jednotlivých otvorov navrhol architekt zámerne a precízne tak, aby umožňovali výnimočné výhľady do okolia.

Autor: Juri Troy Architects , Wien + Bregenz
Dokončenie: 2014
Úžitková plocha: 203 m2, z toho 47 m2 grafické štúdio
Zastavaná plocha: 185 m2
Náklady na stavbu: cca 2 000 €/m2

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

HAUS 37 M
HAUS 37 M
HAUS 37 M
HAUS 37 M