Interiér bytu na Letnej – Praha

Interiér bytu v pražskom nájomnom dome z 19. storočia. Architektonické riešenie vychádza z potrieb mladého páru. Trojtraktový byt o rozlohe 52 metrov štvorcových vynikal zachovanými pôvodnými prvkami ako sú kľučky či výplne okien. Byt však už svojou dispozíciou a dosluhujúcim technickým zariadením nevyhovoval investorom - mladému páru. 
Dispozícia: obytná miestnosť s oknami, ktorá je orientovaná do ulice spája v sebe dve funkcie oddelené vizuálne rozdielnymi materiálmi - kuchyňu a svetlý priestor obývacej časti. Kuchyňa je ukrytá vo vstavanom nábytku a prirodzene prechádza do obytnej časti, ktorá sa odlišuje prírodnou farbou preglejky. Aj tu architekti kládli dôraz na praktické detaily ako je led osvetlenie zabudované do skriniek nad gaučom. Kúpeľňa bola zväčšená spojením s pôvodne samostatnou toaletou a vďaka výraznému geometrickému čierno bielemu obkladu získala súčasný charakter. Spálňa orientovaná do vnútrobloku umožnila svojim vysokým stropom vytvoriť komfortné poschodie na spanie, pod ktorým sa nachádza priestranný šatník. Súčasťou šatníka sú aj pohodlné schody. Zvyšný priestor je využívaný ako pracovňa. 
Materiály: celým bytom prechádza jednotná dosková dubová podlaha a prírodná textúra dreva je doplnená prevažne bielou farbou, ktorá celý priestor opticky  zväčšuje. Dôraz bol kladený na dostatok úložných priestorov, riešených vstavaným nábytkom. Ten bol navrhnutý z brezovej preglejky a bieleho laminátu. Vďaka dôrazu na funkčnosť a jednoduchosť sa architektom podarilo vytvoriť klientom nečakane komfortné miesto na bývanie, atmosférou pripomínajúce rozmerné činžové byty z predminulého storočia.

Foto: Peter Fabo

Zdroj: www.archinfo.sk

Autori Mga. Pavel Nový , Mga. Vít Svoboda 
Spolupráca Ing. arch. Barbara Zedková 
Investor súkromná osoba
Podlažná plocha 52 m2
Návrh 2015 - 2016
Realizácia 2016 - 2016
Adresa Letná , Praha, Česká republika