Kartoons – kartónové sny

KARTÓNOVÉ SNY
Možnostiam a vymoženostiam v súčasnosti sa medze nekladú. Tento fakt dáva priestor na realizáciu rôznych nápadov vynaliezavým a šikovným kreatívcom, ktorí vnímajú každodenné veci z odlišného uhla pohľadu. Sú to tí, ktorí sa neboja vymýšľať a následne uskutočňovať svoje nezvyčajné projekty, ktorí svojskou nevídanou inakosťou pretvárajú svet a predmety ktoré používame a vnímame. A my ostatní, my sa len divíme, prečo to nás nenapadlo skôr. 
Jedným zo skupiny tých tvorivých je aj produktový návrhár pán Vojtech Beránek - jeho genialita vykvitla v spoločnosť s názvom Kartoons. Ako aj titul naznačuje, v tomto prípade sa zamenili materiály bežných predmetov v domácnosti za kartón akartónovú lepenku

Začiatky

Začiatok tohto príbehu kartónových snov sa datuje na rok 2011, kedy kartónový sedák oslovil prvýkrát v novinárskej reality show, čo naštartovala kreativitu aj vášeň pre ďalší dizajn. O dva roky neskôr producenti “už nemuseli voziť metrom na druhú stranu Prahy množstvo kartónu na vypálenie, pretože s vlastným laserom získali tvoriacu slobodu”. V roku 2013 Kartoons uspeli v silnej konkurencii začínajúcich podnikateľov a o rok neskôr začali spolupracovať s firmou, ktorá pre nich vyrába potrebné drevené komponenty. Potom prišli väčšie zákazky na mieru a toho roku získali ocenenie za najlepšiu inštaláciu na prestížnom Czech Design Week.

Tvorba

Ich repertoár produktov sa veľkosťou začína objektmi, akými sú napríklad malá pokladnička, váza alebo nástenné hodiny zoznam pokračuje sedačkami, tienidlami, štýlovými stojanmi na víno, nájdeme v ponuke aj nočný stolík, policový set, alebo dokonca plne funkčný gauč. Nábytok je vyrábaný z veľmi kvalitnej lepenky. Pevný materiál dodáva produktom perfektnú nosnosť, pritom je ľahký a ľahko prenosný. Kartón a jeho použitie má snáď nekonečné možnosti. A kde sa táto agenda končí? No, podľa autora je bez obmedzenia. On už totiž dokázal uspokojiť aj náročnejších zákazníkov - z kartónu boli vyrobené zväčšené trojrozmerné logá firiem, recepčný pult v kaderníctve, hojdací psík pre dospelých, alebo paravány pre golfový turnaj. Zdá sa, že žiadna výzva nie je dosť veľká v novej kartónovej dobe!

Zdroj: kartoons.cz

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA