Majstrovské sklenené vázy

MARTIN ROHAL
 

Na výstave BaDW 2017 sme mali možnosť vidieť, počuť a všetkými zmyslami vnímať množstvo zaujímavých a nevšedných umeleckých diel, do nestarnúcej zbierky zážitkov nám tak pribudlo pár skutočne skvelých momentov. Mali sme príležitosť objaviť aj mladého a nadaného Martina Rohala, ktorý nás výsledkami svojho remesla absolútne očaril. Predstavil sa ako všestranný umelec - má totiž široký prehľad v grafickom, umelecko-priemyselnom a interiérovom odbore. Napriek jeho multidisciplinárneho talentu sa ale hlavne venuje vlastnej tvorbe: jeho krásne produkty zo skla sú lahôdkou.
 
Kolekcia Boule, čiže Hrče, sú originálne vázy prevedené v štyroch farbách v rôznych odtieňoch a každý jeden kus je ručne vyrobený originál nesúci aj podpis autora. O myšlienkovom procese konceptu a výroby nám povie viac sám dizajnér:
 
"Set váz s názvom Boule vznikol ako moje maturitné zadanie, avšak najviac zviditeľniť sa mi ho podarilo práve vďaka BaDW2017. Mala to byť moja úplne prvá práca so sklom, bez akejkoľvek formy, tvarovaná z ruky. Námet bol jasný: set váz a misiek, pretože mojou myšlienkou bolo, že v každej domácnosti má na jedálnom stole dominovať práve váza s kvetmi a misa s ovocím či orechmi. Chcel som tak vytvoriť mohutne pôsobiace výrobky, ktoré budú funkciu dominantných objektov naozaj plniť. Zároveň som ale nechcel vytvoriť nič, čo by vyzeralo ťažkopádne, zvolil som tak jednoduchý, ladný tvar. Aby nebol nudný, narušil som ich prietlakmi, ktoré posúvajú celkový vzhľad o stupienok vyššie. Tento spôsob deformácie čistých tvarov a ich narúšania som si veľmi obľúbil a často ich aplikujem. Snažím sa tak objekty nezničiť, ale pridať im vyššiu estetickú hodnotu.”
 
Takýto doplnok je plný pozitívnych protikladov: je výrobou klasický, ale štýlovo moderný; je materiálovo krehký a elegantný, ale aj veľmi tvrdý; a veľkosťou je malý, ale efekt má impozantný. Túto kráľovnú interiéru by sme bezpochybne prijali aj my!
 
            instagram.com
  
Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA