Mikrobyt – ako zdvojnásobiť úžitkovú plochu?

Mikrobyt

Čo znamená obytná a úžitková plocha? Ako využiť každý milimeter vášho priestoru? Miniatúrne byty  a podobné koncepty poznáme z metropól ako napríklad Tokio, New York, Londýn, či Hongkong. Vedeli jste, že si podobný návrh môžete zrealizovať aj u nás? Najprv si však vysvetlíme pojmy a následne vám predstavíme inšpiratívnu realizáciu tejto formy bývania.

Obytná plocha - zahŕňa plochy obývacej izby, detských izieb, spální, pracovne, hobby miestností, atď. Obytnú plochu netvoria plochy „príslušenstva domu“ – chodby, schodiská, pivnice, WC, kúpeľne, technické miestnosti, atď. 

Úžitková plocha - úžitkovú plochu domu dostaneme, ak spočítame  plochy obytných miestností (obývačky, detských izieb, spální) a vedľajších miestností (schodisko, pivnica, WC, kúpeľňa, hala, chodby, atď.) okrem plochy terás, balkónov a loggií.

Zdvojnásobit úžitkovú plochy malého bytu, by chcel samozrejme každý. Nie je to však jednoduchá úloha a nie pri každej nehnutelnosti to je možné. K realizácii je potrebný vysoký strop = vysoká svetlá výška priestoru a samozrejme šikovného architekta. V predstavenom projekte konštrukčnou výškou 4,2 m je výška dostačujúca na vytvorenie takzvaného "medzipodlažia". V malých priestoroch je  inteligentné využívať okrem každého milimetra podlahovej plochy taktiež priestor do výšky. To znamená - úložné priestory až po strop, vytvorenie medzipodlažia, závesné systémy, oddychové niky a podobne.  Vytvorené medzipodlažie často slúži ako spálňa. Dôvod je zrejmý – večer si lahnete, ráno vstanete. Spálňa si nevyžaduje potrebnú výšku a ak chceme robiť kompromisy tak určite pri tejto horizontálnej funkcii. 

Ruský architekt Ilya Derkach dokázal vytvoriť unikátny, inteligentný priestor, aplikovaním týchto princípov. Nábytek vyrobený na mieru a samozrejme každý centimeter využitý na maximum v horizontálon a taktiež vertikálnom smere. V priestore vytvoril box, do ktorého vložil funkcie ako napríklad - kuchyňa, schodisko, práčku a naviac disponuje množstvo úložného priestoru. Touto formou rozdelil priestor na obytnú a súkromnú zónu. Napriek malej pôdorysnej ploche nepôsobí byt stiesnene a klaustrofobicky. Tento efekt dosiahol architekt použitou materiálovou kombináciou. Známe pravidlo - tak ako to platí pri oblečení, biela opticky zväčšuje a rozširuje. Zrkadlenie je trik, ktorý funguje vždy. Osvedčený trik, ktorý funguje naozaj v každom prípade! Na jednu stenu zaveste jedno veľké zrkadlo, najlepšie vo veľkosti celej steny, alebo viac menších zrkadiel. Miestnosť sa opticky zdvojnásobí, presvetlí a vy sa budete cítiť ako v luxusnom apartmáne. 

Myslite vo veľkom!

Malý gauč, stolík a komoda? Omyl! Ak do priestoru vložíte jeden väčší solitér, napríklad kreslo, dominantnú sedačku alebo  jedálenský stôl, priestor bude vyzerať otvorený a jednoduchý. K jednému výraznému kúsku potom dolaďte menšie doplnky. No pozor na zbytočnosti! Mali by ste sa čím skôr zbaviť všetkých zbytočností, ktoré prepĺňajú priestor a pôsobia chaoticky. Skúste týchto pár trikov a uvidíte, že sa váš interiér premení na príjemné, útulné a hlavne priestranné bývanie.

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA