Vila V- udržateľný dom postavený na svahu

Park Brederode v holandskom meste Bloemendaal je súčasťou chránenej prírodnej duny v rámci North Holland a predstavuje jedinečnú lokalitu na bývanie. V srdci tejto nádhernej scenérie vytvorila kancelária Paul de Ruiter Architects udržateľnú, svahom chránenú vilu, súčasťou ktorej sa stal aj prvok so zaujímavým pôvodom... Paul de Ruiter Architects patria k popredným európskym kanceláriám a svoje portfólio zameriavajú na udržateľnú architektúru už od raných 90. rokov.  

Vila V je jedným z dôkazom, že nízkoenergetický štandard nie je voči typológii či forme architektoického stvárnenia vôbec obmedzujúci, ale, naopak, stále dáva priestor na vznik zaujímavých stavieb. Napriek tomu, že Vila V je vo svojej podstate praktickou stavbou s veľmi jednoduchou a jasnou dispozíciou, vo svojom prostredí pôsobí navonok príjemne romanticky. Už od začiatku projekčných prác bolo jasné, že pozemok okolo domu by si mal v čo najväčšej miere zachovať svoju originálnu „tvár". A tak sa s ním architekti rozhodli „nebojovať", nevytvárať si každú cenu rovnú pôdu pod nohami...

Koncept

Dom rozdelili do troch podlaží – suterén, prízemie s obývačkou a jedálňou, ktoré je spolovice vrastené do svahu, a prvé poschodie, zahŕňajúce spálne s kúpeľňou, ktoré sa nad zvlneným svahom vypína ako veža. Jeho severná a južná fasáda je celá zasklená, zatiaľ čo bočné fasády, orientované na východ a západ, sú uzavreté a pokryté farbeným drevom. Veľkorysé zasklenie má zabezpečiť priam „hmatateľné" prepojenie s okolitou prírodou, ako aj dostatok svetla.

O stavbe:
Adresa: Park Brederode, Bloemendaal, Holandsko
Architekti: Paul de Ruiter Architects
Krajinný architekt: Kamsteeg Tuinen
Interiér: i29 interior architects (v spolupráci s Paul de Ruiter Architects)
Celková plocha: 489 m2 (vrátane 154 m2 suterénu)
Ukončenie výstavby: november 2011

text: Anna Salvová ,    zdroj:  www.stavebnictvoabyvanie.sk   foto: Tim van de Velde

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA