Nízkoenergetický bytový dom – Schlüsselhof

V súčasnosti fungujeme v ére, keď je urbanistické riešenie nevyhnutnou súčasťou staviteľstva, najmä, ak je reč o väčšie budovy, alebo dokonca ich súbor. Mnohokrát sa morfológia architektúry rozpitváva aj v teóriach odborníkov, ktorí majú naozaj rozdielne, ba priam protichodné názory na rovnakú tému. V prípade, keď ide o ľudí a ich každodennú rutinu, je logické im vytvoriť a reálne prispôsobiť obytné priestory a okolie pre čo najpohodlnejší a najkvalitnejší život. K tejto myšlienke sa vyjadruje aj architekt Rob Krier v knihe Urban Space, kde napovedá o urbanistických vzťahoch a mestských väzbách. Táto paralela nás privádza k projektu v rakúskom meste Steyr, ktorý je  súčasťou revitalizácie mestskej časti. Cieľom bolo vybudovať ideu nadčasovej architektúry s kvalitnými hmotnými a nehmotnými podmienkami na bývanie. Dôraz na solidaritu je jednoznačný, pretože pri developérskych projektoch nie sú bežnou alternatívou nízkopodlažné apartmánové domy.
 
Obyvatelia týchto nízkoenergetických domov určite ocenia lokalitu blízko rieky a tiež celkovú otvorenosť a vzdušný priestor, ktorý sa im naskytuje. Aj vďaka podzemnému parkovaciemu systému ponúkajúcemu dostatočné množstvo parkovacích miest je prostedie zelených plôch viacnásobné. Takisto, centrum hmoty budov tvorí nádvorie, ktoré prináša pocit prepojenia interiéru a exteriéru, väčšieho súkromia a bezpečia. Takéto celkové dispozičné riešenie zabezpečuje tiež vhodnú orientáciu a využiteľnosť prirodzeného svetla, nehovoriac o správnom prúdení vzduchu.
 
Celková výmera pozemku je 10 000m2, na ktorom sa nachádzajú tri samostatné celky tvorené 66 bytovými jednotkami. Trojpodlažný a štvorpodlažný bytový dom obsahuje 10 dvojizbových (45m2/byt), 32 trojizbových (70m2/byt) a 13 štvorizbových (95m2/byt) apartmánov. Tretí obytný prvok je radová stavba, ktorá sa skladá z 11 bytových jednotiek (132m2/byt). Tieto byty majú k dispozícii aj súkromú záhradku a ničím nerušený výhľad na vodu. Myslíme si, že tento projekt spája požiadavky pre kvalitný moderný bytový dom z hľadiska funkčnosti a praktickosti, či už pre jednotlivca alebo rodiny. Estetická hodnota je zas zvýraznená zelenými plochami, ktoré dodávajú budovám vitalitu.
 
 
Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA