Rodinné sídlo v Brazílii

Naša nenásytná honba za kvalitnou architektúrou nás dnes zaviedla až na druhý koniec sveta. Mesto Xangri-Lá na severnom pobreží Brazílie ukrýva naozaj fascinujúci skvost: elegantné súkromné rodinné sídlo. Funkcie a štýl tohto efektného domu sú zamerané na voľnočasové aktivity rodiny a sú maximálne prispôsobené podmienkam jej spôsobu života. Nachádza sa v tichej vilovej lokalite pár sto metrov od oceánu, kde celkom určite nezostane bez povšimnutia okoloidúcich.

Rodinné sídlo

Dom Xan má obytné priestory rozložené na dvoch podlažiach, ktoré spolu tvoria 350 m2. Prízemie je určené na spoločenský program, kuchynský priestor je voľne prepojený s obývacou miestnosťou. Presvedčivý fenomén nastáva, keď obývačka splynie s vonkajším prostredím - keď sa všetky sklené otvory odsunú a vznikne ničím nerušený pohľad a pocit integrity s prírodou. Tejto emócii pomáha aj “multifunkčný” betónový múr, ktorý v prvom rade podporuje statiku stavby, ale jeho plynulým predlžením architekti zadefinovali aj súkromný priestor v exteriéri.
 
Na druhé, charakterom intímnejšie podlažie vedie schodisko, kde nachádzame dve menšie detské izby, pričom obe majú k dizpozícii spoločnú kúpeľňu s toaletou a terasu so štedrou plochou 30m2. Na opačnom konci je navrhnutá priestranná rodičovská spálňa, ktorú tvorí exkluzívnych 30m2, s vlastnou kúpeľňou a prislúchajúcou terasou ponúkajúcou oddych na čerstvom vzduchu. Súkromie na oboch terasách je riešené vertikálnym roštom - táto drevená fasáda je ale všadeprítomná, jej kontinuita sleduje obrysy domu po celom obvode na druhom podlaží. Jej účelovosť je využitá aj pri francúzskych oknách - nahrádza okenice, čiže obyvateľom umožňuje kontrolovať prienik svetla do interiéru.
 
Interiérový dizajn má jednoduchú modernú expresiu, takto podporuje brilantne použitú symbiózu pohľadového betónu s chladným a dreveného obkladu s teplým efektom. Tento antagonistický výrazový prostriedok nachádzame rovnako aj v celkovom pohľade na stavbu, kombinácia štruktúr materiálov a farieb pôsobí zaujímavo, veľkoryso a vyvážene.  Hm, a teraz nám už  ďalej hľadať nadšenie (nielen) na architektonickú exkurziu do Brazílie netreba!

 

Zdroj: behance.net
Architekti: MAPA
Foto: Leonardo Finotti
Video: Fer Neyra
 
Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA