Rodinné sídlo v Brazílii

Rodinné sídlo

Honba za kvalitnou architektúrou nás dnes zaviedla až na druhý koniec sveta. Mesto Xangri-Lá na severnom pobreží Brazílie ukrýva naozaj fascinujúci skvost. Elegantné súkromné rodinné sídlo. Funkcie a štýl tohto efektného domu sú zamerané na voľnočasové aktivity rodiny a sú maximálne prispôsobené podmienkam jej spôsobu života. Nachádza sa v tichej vilovej lokalite pár sto metrov od oceánu, kde celkom určite nezostane bez povšimnutia okoloidúcich. Rodinný dom s názvom "Dom Xan" má obytné priestory rozložené na dvoch podlažiach, ktoré spolu tvoria 350 m2.  Prízemie je určené na spoločenský program, kuchynský priestor je voľne prepojený s obývacou miestnosťou. Presvedčivý fenomén nastáva, keď obývačka splynie s vonkajším prostredím - keď sa všetky sklené otvory odsunú a vznikne ničím nerušený pohľad a pocit integrity s prírodou. Tejto emócii pomáha aj “multifunkčný” betónový múr, ktorý v prvom rade podporuje statiku stavby, ale jeho plynulým predlžením architekti zadefinovali aj súkromný priestor v exteriéri. 

Na druhé, charakterom intímnejšie podlažie vedie schodisko, kde nachádzame dve menšie detské izby, pričom obe majú k dizpozícii spoločnú kúpeľňu s toaletou a terasu so štedrou plochou 30m2. Na opačnom konci je navrhnutá priestranná rodičovská spálňa, ktorú tvorí exkluzívnych 30m2, s vlastnou kúpeľňou a prislúchajúcou terasou ponúkajúcou oddych na čerstvom vzduchu. Súkromie na oboch terasách je riešené vertikálnym roštom - táto drevená fasáda je ale všadeprítomná, jej kontinuita sleduje obrysy domu po celom obvode na druhom podlaží. Jej účelovosť je využitá aj pri francúzskych oknách - nahrádza okenice, čiže obyvateľom umožňuje kontrolovať prienik svetla do interiéru. Interiérový dizajn má jednoduchú modernú expresiu, takto podporuje brilantne použitú symbiózu pohľadového betónu s chladným a dreveného obkladu s teplým efektom. Tento antagonistický výrazový prostriedok nachádzame rovnako aj v celkovom pohľade na stavbu, kombinácia štruktúr materiálov a farieb pôsobí zaujímavo, veľkoryso a vyvážene.  Hm, a teraz nám už  ďalej hľadať nadšenie (nielen) na architektonickú exkurziu do Brazílie netreba!

 
Zdroj: behance.net    Architekti: MAPA  Foto: Leonardo Finotti.  Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA