Sky park Bratislava

Vízia, že naše relatívne malé Slovensko môže dostať miesto na mape významnej svetovej architektúry, sa doposiaľ zdala ako utopická. Avšak predstavy sa stávajú skutočnosťou a Bratislava sa čoskoro zapíše do exkluzívneho zoznamu miest, ktoré sa spájajú s excentrickými osobnosťami postmodernistickej architektonickej ideológie. Ikonický ateliér Zaha Hadid Architects ZHA prináša do srdca nášho hlavného mesta architektúru svetovej kvality a rozmerov. Kozmopolitný feeling si trúfame odhadovať zatiaľ iba z vizualizácií, ale nevieme sa dočkať reálneho priestorového zážitku. Zaha Hadid sa stala víťazom architekonickej súťaže v roku 2010, ktorá má za úlohu elegantne vyriešiť zónu Čulenova. Inovatívny rozvoj na bratislavskej pôde v rozlohe 5,5 hektára je odvtedy známy pod názvom Sky park Bratislava. Premena na bývalom priemyselnom území mesta sa vyznačuje vo výstavbe troch rezidenčných veží s 31 podlažiami a dvoch nižších, polyfunčkných budov. Prakticky to znamená, že čoskoro bude k dispozícii vyše 700 bytov a 55 000 metrov štvorcových kancelárskych a komerčných priestorov. Samozrejme, nevyhnutnou súčasťou projektu sú aj podzemné parkovacie miesta.

Sky park Bratislava

Grandiózne vertikálne sochy sú zďaleka rozpoznateľné pre každé oko, pre ktoré je svojská tvorba Zaha Hadid aspoň trochu známa. Zosnulá kráľovná architektonických kriviek svoju charakteristickú ctižiadostivosť vedela odzrkadliť v návrhoch počas svojho pôsobenia. Zdá sa, že jej posolstvo typického expresívneho výrazu pretrváva a identita jej architektúry, ktorá sa oslobodzuje od striktnej geometrie, zostane zachovaná aj naďalej. „Vďaka organickej architektúre projektu Sky Park, ktorá spája veľkorysé priestory pre život a verejné priestory, vznikne v Bratislave úplne nová a dynamická komunita v blízkosti centra mesta. Sky park Bratislava zároveň otvorí bývalú industriálnu zónu celej verejnosti vytvorením nového mestského parku, ktorý bude spájať historický odkaz Bratislavy so súčasnou kultúrou a novými prírodnými prvkami,“ vyjadril sa Patrik Schumacher, vedúci v ateliéri ZHA.

Sky park Bratislava a neopakovateľnosť tohto projektu sa ukrýva aj v spojení histórie a progresívnej súčasnosti. Kúsok z histórie predstavuje tepláreň postavená architektom Dušanom Jurkovičom v 40.rokoch minulého storočia. Táto priemyselná budova sa pred pár rokmi stala kultúrnou pamiatkou a v rámci rozvoja Sky Park bude samozrejme zachovaná, obnovená a získa kultúrno-spoločenskú funkciu. Táto architektúra pridáva na sociálnej hodnote projektu nielen vďaka svojej využiteľnosti, ale prináša rozšírenie potenciálu pre novú zónu - podstatne zvýši vzájomný prístup a integráciu budúceho parku a okolitej komunity. Nesmieme zabudnúť ani na slovenského architekta a urbanistu Igora Marka, ktorý na tomto pokrokovom projekte spolupracoval.

Jeho zásluhou je riešenie územia a príslušného vybavenia v exteriéri - návrh parkového priestoru, ktorého súčasťou sú vodné prvky, oddychové zóny, detské ihriská, športoviská, psí park, mikro-záhrady a parková zeleň. Rozhodne (a naštastie) to nie je z doby socializmu dobre známe panelákové sídlisko. Exkluzitiva Sky Park prekvitá vo všetkých smeroch - lokality objektu, v rámci horizontálnej línie mesta, v zmysle priestorovom, v zmysle umeleckého vyjadrenia fasády aj interiéru, výhľadu z ktoréhokoľvek podlažia, a tiež z hľadiska dostupnosti. Je pravda, že takýto avantgardný balík je pre mnohých iba vysnívanou predstavou… no zatiaľ je pre nás Slovákov dôležité hýbať sa smerom vpred.

Zdroj: skypark.sk

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry nájdete na: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať