Skyspace

Skyspace od amerického umelca Jamesa Turella, ktorý sa venuje práci so svetlom, je špecificky navrhnutý priestor s otvorom v strope, ktorý umožňuje sledovanie oblohy. Každý Skyspace je jedinečný, postavený z lokálnych materiálov od miestnych výrobcov. Môže mať okrúhly, oválny alebo štvorcový otvor, ktorý nie je zasklený a tak vzniká unikátny, ťažko definovateľný priestor medzi interiérom a exteriérom. Jediný výhľad je cez otvor v streche, no stále máte pocit prepojenia s vonkajškom, vďaka zvukom vetra, zvierat, ľudí, či áut z okolia. Plocha otvoru je minimalizovaná, takmer neviditeľná. Pozornosť a pohľad návštevníka ihneď smeruje hore. Geometria priestoru je veľmi jednoduchá, v spodnej polovici priestoru sú situované lavice a v bode kde sa stretáva predlžené operadlo lavice so stenou sú nainštalované svetlá, ktoré sa zapnú  a menia farbu počas svitania a súmraku. Tieto procesy menia svoje trvanie počas celého roka. Svetelné predstavenie je unikátne naprogramované na každý jeden deň kalendárneho roka.

Tri parametre, ktoré definujú zážitok v Skyspace a ktoré sa navzájom ovplyvňujú sú čas vo vzťahu k pohybu slnka a premenlivosť oblohy pri svitaní a stmievaní, mierka času vo svetelnej inštalácii, ktorú skomponoval Turell a tretím časovým faktorom, ktorým je schopnosť nášho oka prispôsobiť sa a vnímať farby cez kontrast. Ide o vzájomné pôsobenie medzi prírodou, intervenciou  umelca a vnímaním diváka.  Niekedy je to plynulý prechod, niekedy radikálny kontrast, ktorým sa snaží James Turell prekvapiť a stimulovať náš zrak.  

Ilúzia je vo vzťahu medzi farbami a kontraste, na základe ktorého ľudský  zrak vníma svet. Radikálne premenlivá je len farba steny (obloha sa mení  prirodzene pomaly a postupne, s čím Turell samozrejme pracuje tiež), no nám sa zdá že obloha rýchlo mení farby v širokom spektre – od sivej, žltej, cez zelenú, tyrkysovú, fialovú, modrú až po čiernu. Fotky ani video bohužiaľ nedokážu zachytiť všetky aspekty tohto veľkolepého divadla, keďže naše oko je oveľa komplexnejšie a niekedy sa vám bude zdať, že sa otvor zmenšuje alebo zväčšuje, približuje a odďaľuje, stráca sa hranica medzi otvorom a stenou. Nebudete si ani istí, či stále sledujete oblohu, alebo len farebnú okrúhlu plochu.

Turell v nás tak zanecháva myšlienku, že všetko je prepojené so všetkým a neexistuje jedna pravda,  všetko je závislé na našom subjektívnom vnímaní. Jeho umenie nie je statické, mení sa na základe farby oblohy, času, dokonca každý z nás ho vníma inak. Vytvára napätie medzi nehybnosťou a pohybom. „Turellove diela sú skrátka príliš vzdialené od jazyka reality, respektíve, od reality samotnej“ napísal New York Times, preto odporúčame navštíviť jeden z nich, pre nás najbližší v Salzburgu.

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA