SLAMENÝ DOM


Nie každý má odvahu pustiť sa do experimentálnej stavby, akou je rodinný dom z tak nezvyčajného stavebného materiálu akým je slama. Niekde je slamený dom tradíciou, inde zas ekologickou záležitosťou.  Na Slovensku je však stále bohužial obrovskou raritou. Do tohto projektu sa pustili rakúski architekti zo štúdia Georg Bechter Architektur + Design vo svojom projekte, ktorý nazvali jednoducho – Slamený dom. Charakterizujú ho ekologické stavebné materiály, „low-tech“, inovatívny koncept dispozície, hrubé steny a premenlivý interiér podľa aktuálnych potrieb majiteľov. Rodinný dom sa nachádza v rakúskom Dornbirne (Vorarlberg) nebol však pôvodne plánovaný ako dom zo slamy. Riešenie prišlo spolu s túžbou majitelov mať ekologické, a pritom finančne nenáročné bývanie. Architekt Georg Bechter navrhol tento dom ako riešenie udržateľnej stavby. Myšlienka vytvoriť dom z veľkých balíkov slamy očarila aj majiteľa. 

Prečo slama ako stavebný materiál?

Slama v stavebníctve má veľmi dlhú tradíciu. V stenách vo forme izolačného povrazu v zrubových stavbách alebo ako prímes do hlinených tehál váľkov, či na streche ako krytina. Vo forme balíkov sa začala používať ako nosný materiál už v 19. Nezávisle sa z balíkov stavali domy v Európe, ako východisko z núdze, najme na Ukrajine a zrejme aj inde vo svete. Na Slovensku sa slama uplatňovala hlavne vo forme strešnej krytiny a tepelnej izolácieSlama je rýchlo obnoviteľný zdroj a zároveň jediný materiál, ktorý nepotrebuje špeciálne úpravy a procesy. Balíky slamy sa naukladajú na seba a zvonku sa omietnu vápnom, zvnútra hlinou.  Drevená strešná konštrukcia je taktiež izolovaná slamou.  Z exteriéru je dom charakteristický šikmými podhľadmi, ktoré pomáhajú využívať slnečnú energiu. V lete poskytujú potrebné tienenie pred ostrým slnkom. 

Dispozícia domu

Dispozícia je premenná a v maximalne možnej miere raguje na aktuálne potreby obyvateľov rodinného domu.. V hlavnom koridore sú umiestnené ďalšie štyri boxy – technická miestnosť, hygienické zázemie a dve spálne. Z jednotlivých miestností sa dá plynule prechádzať do ďalších. Prepojené sú posuvnými dverami, touto formou je vždy môžné vytvoriť menší alebo väčší priestor, a rôznu konfiguráciu podľa aktuálnych potrieb a priorít. 

Zdroj: bechter.eu
 
Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA