Slovenský Gyrokopter

Slovenskej firme Joker Trike z Topolčian sa podarilo zostrojiť lietajúci stroj (Gyrokopter) s futuristickým dizajnom. Ide o dvojmiestny vírnik. Vodičák si naň môžete urobiť v priebehu 24 hodín. Po lietajúcom aute tu máme ďalšiu novinku, ktorá robí dobré meno Slovákom vo svete. Hlavným konštruktérom tohto stroja pripomínajúceho helikoptéru je Ondrej Jančovič. Všetko od technického návrhu, až po výrobu komponentov má na svedomí tým firmy Joker Trike. Táto firma začínala s výrobou a predajom motorových rogál. 

Nový JOKER gyrocopter patrí medzi elitu novej éry vírnikov. Konštruktéri ho vyvinuli tak, aby vyhovoval všetkým náročným požiadavkám na vynikajúce letové vlastnosti a doposiaľ nevídaný komfort pre posádku. Pri poruche motora dokáže pristáť na ploche 50 metrov.Pri páde pôjde k zemi rýchlosťou, ako keď na zem padáte s padákom. Výhodou tohoto lietajúceho stroja je aj jeho obratnosť , ktorá je lepšia než pri bežných motorových rogalách alebo malých lietadlách.Vo svete sa takéto strojepoužívané políciou na hliadkovanie alebo pri vzdušných kontrolách.

Gyrokopter má hmotnosť   270 kg a použitie motora s výkonom 130 HP radí tento vírnik na špičku vo svojej váahovej kategórii. Avšak na vzlietnutie budete potrebovať najmenej 200 m. S plnou nádržou 67 l motorového benzínu zvládne preletieť až 700 km pričom priemerná spotreba je 15l/hod. Vírnik môžu pilotovať obaja pasažieri, ktorí v ňom sedia, ale musia mať pilotné preukazy. Na výcvik stačí  24 hodín. Zatiaľ je len v skúšobnej prevádzke, avšak po získaní licencie plánujú výrobu najneskôr do jesene. Finálna cena by sa mala pohybovať okolo 80 tisíc eur.

Zdroj: www.jokertrike.sk

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry nájdete na: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA