ÚTULNÝ DREVENÝ DOM ODMIETA MODERNÉ CHLADNÉ MATERIÁLY

Napriek tomu, že nám je japonská kultúra dosť vzdialená, neoplatí sa pred ňou zatvárať oči. Koncept útulného praktického neveľkého UJI domu z dielne ALTS design office oslovuje širokú verejnosť a prináša inšpiráciu aj do našich krajín. Dom so štvorcovým pôdorysom s asymetricky skosenou strechou poskytuje dostatok pohodlia a jeho útulný interiér nabíja obyvateľov pozitívnou energiou hneď, ako doň vkročia.

Triky na vylepšenie atmosféry

Tento útulný dom sa nachádza na sídlisku mesta Uji, obklopený starými zvyčajne rekonštruovanými domami. Na prvý pohľad síce pôsobí stroho a prísne (sivá fasáda je prerušená len dvojicou prekrížených drevených trámov), ale tento pocit sa rozplynie hneď, ako vstúpite do interiéru.

Má to, čo iným moderným chýba

V interiéri je použitých viacero druhov masívneho dreva, a pritom sa navzájom nebijú, naopak, pôsobia harmonizujúco. V dome nájdete aj rôzne zákutia, kde si môžete vychutnať chvíľku osamote, čo mnohým moderným stavbám s otvorenými priestormi chýba. Členenie priestoru je tiež príjemné a prirodzené. Vyčnievajúca časť domu poskytuje výhľad na trošku zelene v okolí.

Priestory, ktoré obohatia myseľ

Hlavným mottom architektov zo štúdia ALTS design office je „vytváranie bohatých priestorov, ktoré poskytnú novú univerzálnosť a budú komunikovať s obyvateľmi prostredníctvom jednoduchej metódy.“ Vďaka novému uhlu pohľadu na základný koncept dokážu vytvárať nové zaujímavé alternatívy bývania i ďalších projektov. Ich snahou je tvoriť priestory, ktoré obohatia myseľ svojich užívateľov a obyvateľov.

UJI dom v kocke
Architekti: ALTS DESIGN OFFICE, Sumiou Mizumoto 
Krajina: Japonsko 
Rok dokončenia: máj 2016
Charakteristika: drevená dvojpodlažná budova
Celková plocha: 198,30 m2