Výber správneho pozemku

"Ako si správne vyhliadnúť pozemok? Ako správne zvoliť orientáciu a tvar domu, aby sa v ňom žilo pohodlne?"  

Výber pozemku a podobné otázky, poprípade mnohe iné podobné dostávajú architekti, či projektanti denne. Na čo si dať pri výbere pozemku pozor? Pozemok na ktorom budete neskôr stavať Váš dom, je pravdepodobne ten, kde strávite zvyšok Vášho života. Pri výbere vhodného pozemku na stavbu domu si musíte zodpovedať niekoľko základných otázok.

Lokalita

Výber pozemku - kľúčovým faktorom je lokalita. Ako je situovaný vybraný pozemok, vzdialenosť od Vašich blízkych, rodiny, priateľov, školy a práce? Akým spôsobom budete cestovať? Aká je občianska vybavenosť v okolí? Sú tam škôlky, prípadne školy pre Vaše deti? Obchod, kde budete nakupovať, pošta, bankomat, lekáreň a podobne. Dôležitá je taktiež otázka zelene. Po zodpovední týchto otázok, získate základný prehľad o vybranej lokalite. Na stavebný pozemok môže negatívne pôsobiť hluk a prašnosť. Tieto vplyvy sú často spojené s dopravou alebo priemyslom. Ak sa rozhodnete stavať na pozemku v blízkosti dopravného ťahu, musíte sa zmieriť so zvýšenou hlučnosťou a prašnosťou. V neposlednom rade je potrebné zistiť, či sa pozemok nenachádza v ochrannom pásme napríklad železničných tratí, ciest, diaľnic, inžinierskych sietí, cintorínov a lesov.

Rozloha pozemku

Väčší pozemok neznamená vždy viac. Samozreme nie je celá plocha pozemku využiteľná a zastavatelná. V niektorých oblastiach býva stanovená tvz. stavebná čiara, ktorá prikazuje, v akej línii má byť budúca stavba postavená. Časť pozemku, ktorú nebudete môcť použiť na stavebné účely je možné využiť na parkovacie plochy alebo zeleň.

Na fasáde bez okien do obytných miestností musíte dodržať minimálnu vzdialenosť 2m. Tá sa však po dohode zo susedom dá znížiť iba na 1,5m. Na fasáde, kde budú okná do obytných miestností treba počítať so vzdialenosťou minimálne 3m. Požiarna bezpečnosť stanovuje odstup medzi susednými domami minimálne 4 m.

Prístup a inžinierske siete

Ďalším dôležitým faktorom pre výber pozemku je jeho prístup. Majte na mysli parkovanie a prístupovú cestu. Najvhodnejšie je, ak je prístupová komunikácia napojená zo severnej strany, čo umožňuje optimálne južné naslnenie obytných miestností a zároveň umiestniť zo severnej strany miestnosti, ktoré nie sú náročné na denné svetlo, kde budete počas dňa tráviť menej času. Je možné pozemok napojiť na existujúce inžinierske siete, (vodovod, kanalizácia, elektrická energia, alebo plynovod?). Pokiaľ jedna z týchto položiek chýba, nie je to neriešiteľný problém, ale môže sa odraziť na rozpočte. Ideálne je nájsť si pozemok s inžinierskymi sieťami. Ak ho kupujete v existujúcej zástavbe, môžu vzniknúť problémy s dodatočným napojením na inžinierske siete pre nedostatočnú kapacitu alebo preťaženosť rozvodov. Ak kupujete pozemok od developera, je vhodné kúpiť ho so skolaudovanými inžinierskymi sieťami.

Orientácia na svetové strany

Na zle orientovaný pozemok je veľmi obtiažne umiestniť dobre fungujúci dom. Ak pozemok zatieňujú okolité budovy,  len ťažko na takom pozemku vznikne vhodné bývanie. Už v škôlke nás učili, že slnko vychádza na východe a zapadá na západe, ak by to bola úplná pravda, správna orientácia by bola pomerne jednoduchá záležitosť. Poloha Slnka je hlavným faktorom pre využitie tepelných ziskov v budovách a návrh budov s pasívnom štandarde. Obdĺžnikové budovy by mali byť orientované z východu na západ s cieľom maximalizovať dĺžku južnej strany. Na tejto strane by mali byť využité presklenné plochy. Menej okien by sa zas malo orientovať na severnej strane domu, kde môže letné slnko spôsobiť prehrievanie. To vieme eliminovať aj hlbokým presahom strechy, poprípade umiestnením stromov či krov.

Výber pozemku a terén

Dôležitým bodom je terén na ktorom sa pozemok nachádza. Svahovitý pozemok, môže byť rovnako veľkou výhodou, alebo taktiež nevýhodou. Avšak na druhej strane, na svahovitých pozemkoch vedia architekti navrhnúť veľmi zaujímavé stavby, ktoré môžu byť koniec koncov krajšie, ako tie na rovine. Terén je pre dobrého architekta výzvou, na druhej strane práve na svahovitých pozemkoch je rovnako veľký potnciál navrhnúť veľmi zaujímavé projekt vďaka ktorej môžete získať unikátny domček.

Poradenstvo

Výber pozemku a poradenstvo u architekta. Prečo spolupracovať s architektom už pri výbere pozemku? Pomôže Vám pri výbere lokality, pomocou územného plánu zistí, či je v okolitej lokalite plánovaná v budúcnosti výstavba. Poradí vám vzdialenosti od hraníc pozemku a či je tu stanovená stavebná čiara. Na základe orientácie pozemku na svetové strany navrhne fungujúcu dispozíciu a formu rodinného domu.

Vybrať vhodný stavebný pozemok je mimoriadne náročné,želáme veľa šťastia pri výbere vhodného pozemku. V prípade otázok a poradenstva - radi Vám pomôžeme.

Zdroj: www.djsarchitecture.sk

Viac zaujímavostí z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA

Zdieľať