Z FARMY VINOHRADNÍCKY DOM


Dlhé roky to bola chátrajúca budova v rámci rozsiahlej farmárskej usadlosti. Z hibernácie VINOHRADNÍCKY DOM zobudila investícia takmer milión eur a návrh viedenskej architektonickej kancelárie AllesWirdGut – a všetko sa na dobré obrátilo.

Kultúrny obraz

Ako takmer všetky projekty Alles­WirdGut, aj tento sa realizoval na základe súťaže, ktorú ateliér vyhral začiatkom roka 2012. Zadaním bola revitalizácia tejto stavby ( VINOHRADNÍCKY DOM ), ktorá kedysi slúžila slúžobníctvu na statku a zapadala by do celkového architektonického komplexu Esterházyho vinárstva. Mali sme vytvoriť aktívny priestor, kde by bola vinotéka, degustačný bar, reprezentatívna spoločenská miestnosť s možnosťou posedení, ale aj pracovných seminárov, pričom nemala chýbať kuchyňa, šatňa a toalety. Malo ísť o reprezentatívny objekt, ktorý by dotváral areál vinárstva. Snažili sme sa o čo najčistejšie riešenie.”

Flexibilný open space

Objekt má jednoduchý tvar s klasickou šikmou strechou a výraznú pozdĺžnu dispozíciu. Architekti odmietli razantný vstup do tvaroslovia a revitalizáciou citlivo sledovali typológiu podobných budov v Burgenlande a zároveň prirodzenú integráciu objektu do okolitého prostredia. Samozrejme, objekt sa „neutopil” v prostredí úplne, o jeho novom spoločenskom využití transparentne informujú biele vonkajšie steny z pieskovcového muriva, ktoré dopĺňa antracitová strecha a sivé šambrány okeníc a dverí. Nič tu nie je navyše, cudzie prvky nerušia dokonalú horizontalitu.

Projekt: Revitalizácia farmárskeho domu

Miesto: Trausdorf, Burgenland, Rakúsko
Architekt: AllesWirdGut
Návrh interiéru: MOBIMENTI
Ukončenie revitalizácie: október 2015
Zastavaná plocha: 551 m2
Úžitková plocha: 454 m2
Celková investícia: 980 441 eur