Zaha Hadid inšpiruje aj po smrti

Spolupracovníci a rodina nedávno zosnulej architektky Zahy Hadid sa vyjadrili k odkazom od fanúšikov a prezradili ako budú vyzerať ich najbližšie projekty. Medzi ne patrí aj dlho očakávaný projekt Čulenova v Bratislave.

Zaha verila, že všetci dosiahneme potenciál, ktorý v nás videla, že sa nikdy neprestaneme pýtať, nikdy neprídeme o predstavivosť a uvedomímesi to, čo je v živote fantastické,“ vyjadrili sa kolegovia zo Zaha Hadid Architects. Podľa spolupracovníkov Zaha navždy zostane v DNA Zaha Hadid Architects. Aj po smrti ich inšpiruje každým dňom a naďalej pokračujú v práci tak, ako ich učila, so zvedavosťou, spolupatričnosťou, vášňou a odhodlaním. V Zaha Hadid Architects hľadajú riešenia najväčších výziev našej doby prepojením integrácie s pokrokmi v dizajne s použitím ekologických materiálov a stavebných postupov. „Prostredníctvom výskumu, experimentov a spolupráce uskutočňujeme objavy, o ktorých sme si mysleli, že sú nemožné. Pracujeme na nových nápadoch a posúvame ich do stredného prúdu, aby sme zvýšili štandard a všetci z nich mohli prosperovať,“ doplnili architekti. V 36-tich projektoch v 21 krajinách, ktoré sú aktuálne vo výstavbe alebo v detailnom vývoji dizajnu, sú všetci v Zaha Hadid Architects rozhodnutí pokračovať. V roku 2016 je naplánované dokončenie napríklad týchto významných projektov:

Viac zaujímavosti z oblasti dizajnu a architektúry: DIZAJN , ARCHITEKTÚRA


Námorný terminál v Salerne

25. apríla bol inaugurovaný námorný terminál v meste Salerno talianskym premiérom Matteom Renzim. Nový terminál je navrhnutý tak, aby regionálne, národné a medzinárodné trajekty, rovnako ako aj výletné lode z celého sveta mali možnosť zájsť do Salerna a aby ich pasažieri mohli navštíviť historické mestá a dediny na pobreží Amalfi.


Port House v Antverpách

22. septembra bude dokončený druhý najväčší európsky lodný prístav Port House. 12 kilometrový prístav v Antverpách zaobchádza s viac ako 15 000 obchodnými loďami a 60 000 vnútrozemskými člnmi každý rok. Ako nové sídlo prístavu architekti využili opustenú 95-ročnú požiarnu stanicu. Zamestnanci, ktorí momentálne pracujú v oddelených budovách budú vďaka tomuto projektu na jednom mieste s výhľadom priamo na prístav.

 


Projekt Čulenova v Bratislave

Medzi svetové projekty z dielne Zaha Hadid Architects patrí aj projekt Čulenovav centre Bratislavy, ktorý vyrastie v bývalej industriálnej zóne v trojuholníku ulíc Čulenova, Továrenská a Bottova. Projekt tvorí päť futuristických veží organického tvaru a veľký dôraz sa kladie aj na riešenie zelených plôch a vytvorenia nového mestského parku. Investor projektu spoločnosť Penta Investments očakáva vydanie územného rozhodnutia v júni tohto roka.


Autor článku: Vydavateľstvo Eurostav