Zaha Hadid kráľovná kriviek v architektúre

Zomrela Zaha Hadid, kráľovná kriviek v architektúre. Ako prvá žena získala všetky dôležité ocenenia svetovej architektúry. Označujú ju za vizionárku a najväčšiu architektku súčasnosti. Za svoje rozhodnutia však niesla aj kritiku.

Narodila sa v Bagdade, matematiku študovala v Beirúte, s architektúrou začala v Londýne a pozoruhodnými stavbami sa preslávila po celom svete. Meno jej ateliéru sa skloňuje aj v Bratislave v prípade projektu Čulenova neďaleko autobusovej stanice. Správa o smrti Zahy Hadid, jednej z najvýznamnejších postáv súčasnej architektúry, prišla z Miami. Príčinou smrti bol infarkt, Zaha Hadid mala 65 rokov.

Nikto z architektov, ktorí vstúpili na scénu v posledných dekádach, nemal taký vplyv ako ona,“ cituje britský Guardian Richarda Rogersa, autora parížskeho Centre Pompidou. „Bola absolútne odlišná od všetkých ostatných. Nikam nezapadala a myslím to v tom najlepšom zmysle slova. Bola výnimočná,“ napísal známy architekt Graham Morrison.

Svet si ju zapamätá z množstva ikonických stavieb, pre ktoré sú charakteristické dlhé oblé tvary a staviteľsky mimoriadne náročné a rovnako drahé konštrukčné riešenia, pre ktoré neraz zožala kritiku. Zaha bola superhviezdou a prvou dámou architektúry. Nepoznám architekta, ktorého by neinšpirovala alebo aspoň inšpiratívne neiritovala. Zaha bola jediná a výnimočná. Treba to zdôrazniť hlavne preto, že sme čoraz viac dusení glorifikovaným priemerom a strata takej výraznej osobnosti bude citeľná. V dominantne mužskej profesii je zázrak, že sa dokázala presadiť a udržať svoj nezameniteľný rukopis. Je to obrovská strata pre nás všetkých. Dúfam, že sa nám podarí úspešne priniesť niečo z jej výnimočnosti aj do Bratislavy.

Nedokážem si predstaviť, že by jej ateliér fungoval aj po jej smrti. Že by vznikla nejaká jej stavba bez nej. Je len málo architektov s takým osobitým rukopisom. Je obrovská škoda, že jej príbeh ostane nedopísaný.